0 541 417 14 12
0 312 417 14 12
Bankacı Sk. No: 2/1 Kocatepe-Ankara

Pedodonti (Çocuk Diş Sağlığı)

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği), 0-15 yaş arası çocuklarda, koruyucu diş hekimliği uygulamaları ile başlayarak her türlü süt ve daimi diş tedavilerini  uygulayan bilim dalıdır.

Çocuk Psikolojisinden Anlamak

Çocuk tedavisi, çocuk psikolojisini iyi bilmek, onları korkutmadan diş hekimi koltuğuna alıştırmak ve diş temizliği hakkında bilgilendirerek hayatları boyunca sağlıklı dişlerle yaşayabilmelerini sağlamak için özel ilgi gerektirmektedir. Çocuk bir kez diş hekiminden korkarsa, bu kötü tecrübe onu hayatı boyunca etkileyebilir ve büyüdüğünde dahi diş hekimine gitmekten korkmasına sebep olabilir. İlk tecrübe her zaman çok önemlidir. Bu sebeple, anne ve babalara tedavileri sırasında çocuklarını da beraberlerinde getirmeleri önerilmektedir. Özellikle daha önce hiç diş hekimine gitmemiş çocuklar, anne ve babalarının tedavileri yapılırken onları seyredebilmekte, korkulacak bir şey olmadığını görmektedirler. Bu şekilde zamanla diş hekimine alışmaları mümkün olmaktadır.

Süt Dişleri Neden Önemlidir?

  • Çocuğun düzgün beslenmesini sağlamak,
  • Düzgün konuşmayı sağlamak,
  • Estetik olarak çocukta olumlu bir psikoloji sağlamak amacıyla süt dişleri oldukça önemlidir.

Unutulmamalıdır ki tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri, ağrı, kötü koku, çiğneme zorluğu, beslenme bozukluğu ve çirkin görüntüye yol açar. Bu dönemde tedavi edilmeyen diş bozuklukları, ileride dişlerde çapraşıklık, çene gelişiminde bozukluk ve genel sağlık problemlerine sebep olabilecektir.

Süt Dişleri Hakkında Genel Bilgiler

  • Bir çocukta normal şartlarda toplam 20 tane süt dişi vardır.
  • Süt dişlerinin aralarının açık olması normaldir. Bunun nedeni yerlerine gelecek daimi dişlere yer sağlamaktır.
  • Süt dişlerinde de çürük oluşabilir. Bu çürüklerin de mutlaka tedavi edilmesi gerekir. İltihaplanmış ise önce kanal tedavisi denenmeli, mümkün olmazsa diş çekilmelidir.

Süt dişleri zamanından önce çekilirse, alttan gelen daimi dişe yer kalmaz ve yer darlığı oluşur. Böyle durumlarda çekilen dişin yerinin korunması gerektiğinden mutlaka yer tutucu yapılmalıdır.

Uzm. Dr. Atilla KOÇER

Viadent Kocatepe Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği